ANA SAYFA > KARAMAN'DA YATIRIM >
 

ÖNEMLİ PROJELER

Karaman'ı gelecek 10 sene içerisinde, enerji ve gıda merkezi olarak ön plana çıkarması beklenen projeler hayata geçiriliyor.

1-Karaman Tarıma Dayalı İhtisas (Süt) Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB)
*İlimizde UHT süt,yoğurt, peynir,ayran ve süt tozu gibi ürünlere yönelik 3' ü büyük ölçekli olmak üzere 15 tesis mevcuttur. *Bu tesislerin ikisi yaklaşık 1000 ton/gün kapasiteli iken diğeri 3000 ton/gün kapasitelidir. 
*250 ha alanda kurulacak olan Karaman Süt Tarımına Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ; 5300 sağmal büyükbaş kapasiteli 50 adet işletme faaliyet gösterebilecektir.Yer seçimi kesinleştirilmiş olup , müteşebbis heyetinin belirlenmesi süreci devam etmektedir.
 
*Bölgeye özgü koyun ırkı ve geçmişten gelen bilgi ve deneyimler nedeniyle güçlü hayvancılık sektörü..
 
*İlde bulunan yüksek kapasiteli 4 adet yem işleme tesisi ve geniş meralar sayesinde ucuz yem maliyeti...

 
2-Karaman İli Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi
*Karaman’da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması kararlaştırılmıştır. Bu bölgenin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam     etmektedir. Bölgede toplamı 16.280.000 m2 büyüklüğe sahip, dört farklı arazinin güneş enerjisi Potansiyeli 822  MW kurulu güce sahip olacaktır.
*Türkiye’de m2’ye düşen yıllık radyasyon miktarı 601,32 Kwh iken Karaman’da bu oran 654,96 Kwh’dır.
*Güneşlenme Süresi Karaman’da 8,24 saat/gün iken Türkiye’de 7.5 saat/gündür. (Yıl ortalaması)
*Tükettiği elektrik enerjisinin 3 katını üreten şehir.
*Hidroelektrik santraller ve yüksek rüzgar enerjisi potansiyeli.

3- Hızlı Tren Projesi
*Karaman- Konya, Karaman –Mersin çift hatlı yük taşımacılığı çalışmaları ve Hızlı tren raylarının yapılması
 
*Konya ve Karaman arasındaki hızlı tren inşaatı tamamlanmıştır. Yolcu taşımacılığına çok yakın zamanda başlanacaktır. *Konya ve Karaman arasındaki mesafe 1 saat 15 dk’dan 40 dk’ya düşecektir.
 
*Yüksek hızlı tren ile seyahat süreleri kısalmıştır. Karaman-Ankara arası 2,5 saat; Karaman-İstanbul arası 5,5 saat.
*Karaman’dan Mersin’e hızlı tren inşaatı devam etmektedir.

4-Karaman 2. Organize Sanayi Bölgesi
*İlimizdeki sanayi yatırım taleplerini karşılamak üzere yaklaşık 194 hektarlık alanda 2. OSB kurulması için 2015 yılında *Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı' na müracaat edilmiştir.
*Planlanan alanla ilgili İl Özel İdaresi tarafından jeolojik etüt raporu tamamlanmıştır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından vasıf değişikliği yapılarak Tarım ve Orman Bakanlığı' nın onayına sunulmuştur. Süreç devam etemektedir.

5-Lojistik Merkezi Projesi
*OSB içerisinde yükleme-boşaltma, konteyner stok ve gümrük faaliyetleri için 400 dönüm arazi üzerinde Karaman OSB Yük Terminali oluşturulmaktadır. Buna ilave olarak 300 dönümlük arazide genişleme alanı olarak projeye dahil edilmiştir
*Fizibilite etüdüne göre 1 milyon ton taşıma kapasitesi sağlanacak ve şehrimize 364 bin m2  lojistik alan kazandırılacaktır.
*Karaman ve Mersin arasında devam eden tren yolu ve Demiryolu Lojistik Merkezi ile mallar çok daha kısa sürede güvenle Mersin Limanı’na ulaştırılabilecektir.

6- Karaman Serbest Bölgesi
*Karaman Organize Sanayi Bölgesi' nde yaklaşık 2 Milyon m2 alanın Serbest Bölge ilan edilmesi için gereken imar düzenleme çalışmaları, fizibilite etüdü, şirket kuruluşu ve  diğer çalışmalar yapılmıştır.
*Serbest Bölge' nin kurulumuna ilişkin arsa satın alınmıştır. Ticaret Bakanlığı ile işletme sözleşmesi yapma süreci yürütülmektedir.
*Altyapı, zemin etüdü, yerleşim, atık su projelerine ilişkin süreçler devam etmektedir.

7- Karaman Havaalanı
*Karaman Havaalanı ulusal yatırım programına alınmıştır. Sudurağı Beldesi mevkiine yapılacak olan yeni havaalanı *Karaman İl merkezine yaklaşık 20 km, Konya' nın Ereğli ilçe merkezine yaklaşık 60 km mesafede olacaktır.
*Karaman  Havaalanı 378 bin hektar alan üzerinde kurulacaktır. Havaalanı için altyapı kesin proje çizimleri, fizibilite ve zemin etüdü ile ÇED işlemleri tamamlanmıştır. 

8- Karaman Teknokent Projesi
*2016 yılında yönetici şirket kurulmuştur. 2017 yılında ise Teknokent alanı belirlenmiş ve arsa devri yapılmıştır. Halen Karaman Teknoloji Geliştirme Bölgesi / Karaman Teknopark'a ilişkin; mimari proje, arazi kullanımı, yapı ve tesislerin projelendirilmesi çalışmaları devam etmektedir.